niedziela, 27 kwietnia 2014

"Dziwny skrawek raju" Terri Jentz.

Hej!
Dziś recenzja książki Terri Jentz! Mam nadzieję, że kogoś zainteresuję! :)Autor: Terri Jentz.
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA.
Strony: 560.

Do tej książki podchodziłam trzy razy. Za każdym razem bałam się, że nie spodoba mi się i zostawię ją nieprzeczytaną. Kiedy już ostatecznie się za nią wzięłam, pojęłam jaka byłam głupia. Terri ukazuje w książce coś co wydarzyło się naprawdę i to jest tym super elektryzującym składnikiem, który jednocześnie przyciąga, ale i trochę przeraża. Dzieło, które na bardzo długo zapada w pamięć i ujawnia życie pod różnymi względami. Dzieło, które ukazuje desperację i męczące autorkę pytania: dlaczego my, dlaczego pozwolił nam przeżyć? Przyznaję, że jak dla mnie książka jest trudna. Już ilość moich podejść do niej wskazuje na to, iż nie było mi się łatwo z nią oswoić. Z początku może trochę nużąca, lecz z każdą stroną chcesz wiedzieć coraz więcej, co nie pozwala ci się od niej oderwać. Pełna emocji, przemyśleń i prawd życiowych. Książka, która nie powstałaby, gdyby Terri nie męczyły wspomnienia z tamtej nocy, kiedy to razem ze swoją przyjaciółką zostały napadnięte przez 'faceta z siekierą'. 
Kobieta rusza w pełną wspomnień i zmór przeszłości podróż do miejsca, gdzie zaczęła się ta historia i robi wszystko, aby przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów owej nocy. Fakt, iż sprawca nie został schwytany, a Jentz i jej przyjaciółka przeżyły, nadają książce mroczny posmak, który wywiera ogromne wrażenie na czytelniku. 
Podsumowując, książka jest naprawdę świetna. I jeśli ktoś zapytałby mnie czy ją polecam, powiedziałabym: jeśli chcesz przeczytać książkę o ludziach, ich stosunku do przemocy i o tym czy warto przezwyciężać zmory przeszłości - zdecydowanie tak!

Moja ocena: 5/6.

5 komentarzy:

 1. przyznam, że tytuł dziwnie nie pasuje do zawartości, a to juz samo w sobie jest intrygujące :)

  OdpowiedzUsuń
 2. fajna recenzja, zachęca do przeczytania :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna recenzja, nigdy jeszcze nie czytałam tej książki, teraz wiem, że muszę koniecznie to zrobic! :)

  Również obserwuję ;)
  Mój blog [KLIIK]

  OdpowiedzUsuń