poniedziałek, 19 maja 2014

"Przejście" Justin Cronin.

Hej, hej!
Dziś wyczekiwana przeze mnie recenzja :p Długi czas minął zanim ją wreszcie zaczęłam pisać :c
Zapraszam!Autor: Justin Cronin.
Wydawnictwo: Albatros.
Strony: 832


W tajnej bazie armii amerykańskiej w Kolorado trwają badania nad rzadkim wirusem z boliwijskiej dżungli wydłużającym życie i zwiększającym siłę fizyczną. Ubocznym skutkiem jego działania jest przemiana ludzi w wampiry, wobec których wojsko ma własne plany: nowy gatunek wydaje się doskonałą bronią biologiczną. Agent FBI Brad Wolgast otrzymuje zadanie: dostarczyć dwunastu czekających na egzekucję skazańców do eksperymentu wszczepienia wirusa. W ostatniej fazie „Projektu Noe” wirus ma zostać podany małemu dziecku. Wolfgast zawozi do Kolorado porzuconą przez matkę sześcioletnią Amy Harper Bellafonte. W agencie budzą się wyrzuty sumienia; pomiędzy nim a dziewczynką tworzy się silna więź. Niespodziewanie zarażeni wirusem, zwani wirolami, wydostają się na wolność, zaś kraj ogarnia epidemia. Z bazy uciekają też Amy i Wolfgast. Wirole atakują i mordują wszystkich wokół siebie, w końcu opanowują całe Stany Zjednoczone. Kalifornia i Teksas ogłaszają secesję, a po użyciu broni nuklearnej państwo przestaje istnieć. Niedobitki ludzi kryją się przed wampirami w izolowanych koloniach za wysokimi murami, chronieni snopami reflektorów.
90 lat później. U bram jednej z kolonii położonych na terenie Republiki Kalifornijskiej pojawia się tajemnicza kilkunastoletnia dziewczyna – Amy. Wspólnocie kończą się zasoby energetyczne, czeka ją zagłada. Niewielka grupka ludzi wyrusza w niebezpieczną podróż do Kolorado, gdzie prowadzono kiedyś eksperymenty biologiczne, mając nadzieję na ocalenie. 


Ta książka należy właśnie do tych, które jeśli raz zobaczę i przeczytam ich opis nie mogę przestać o niej myśleć. Zdobyłam ją drogą przekupstwa, zastosowaną na mojej mamie, ale było warto! 
Kiedy zaczynałam czytać "Przejście" nie wiedziałam co myśleć. Raz interesowała mnie więcej, a raz mniej. Przez co miałam mały problem z przebrnięciem przez pierwsze strony, ale dałam radę. Później książka zamieniła się we wciągający wir, który był zbyt silny, by się z niego wyrwać. I takim oto sposobem totalnie wkręciłam się w "Przejście"!
Zwracając uwagę na to, że czasem podczas czytania zatrzymywałam się na chwilę i rozmyślałam nad tym, jak zwykły człowiek może napisać coś tak niesamowitego, wprost ociekającego wyobraźnią, napisać recenzję tej książki jest bardzo trudno. Zaczęłam ją czytać i zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać, a co dopiero napisać w recenzji! 
Teraz, kiedy wiem, że prawdopodobnie powstaną kolejne części (trylogia) nie mogę doczekać się, kiedy się do nich dopadnę. Tą pozycję szczególnie polecam czytelnikom lubiącym literaturę posapokalistyczną, która daje do myślenia i ciągle zaskakuję nowymi wydarzeniami. Zakończenie może budzić wiele pytań, a już na pewno chęć przeczytania dalszych części.
Zadowalająca, pełna akcji, zaskakująca i mądra. Bardzo ważną rolę pełnią główni bohaterowie. Amy - z początku niby zwykła dziewczynka, a następnie nieśmiertelna istota, która nie do końca zatraciła swoje człowieczeństwo.Wolgast - od początku trochę zagubiony, w końcu ratuje dziewczynkę. Dalszych jego losów zdradzić nie mogę, bo nie na tym to polega. Idealnym dopełnieniem są Alicia, Sara, Michael, Hollis, Theo... Wszystkie postacie są bardzo charakterystyczne i zapadające w pamięć, co bardzo sobie cienię.
Jeśli chodzi o moją ogólną opinię na temat książki Cronina - jest naprawdę niesamowita, godna polecenia. "Zaczniesz czytać, jak mówi sam Stephen King, a zapomnisz, że istnieje normalny świat"!

Moja ocena 6/6

3 komentarze:

 1. Świetny blog xx
  obserwuje, licze na rewanż xx
  http://mysecretjournalss.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie się zapowiada *.* Na pewno przecztam! Dziękuję za recenzję.
  http://naatalia-naatalia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. W ubiegłym tygodniu wystartował nowy agregat zBLOGowani, umożliwiający: generowanie ruchu na blogi które dołączyły, dający możliwość obserwowania blogów i ulubionych wpisów. Zapraszamy do rejestracji na www.zblogowani.pl

  OdpowiedzUsuń